Kaspersky
Solved

PC ye takılan CD virüslü ve düzeltilemiyor

  • 18 August 2021
  • 1 reply
  • 25 views

Bilgisayarıma taktığım CD virüs içermekte. Kaspersky bunu saptıyor ancak sorunu çöz seçeneğine basınca çözemiyor. Bunu nasıl düzeltebilirim?

 

icon

Best answer by murat5038 19 August 2021, 09:12

View original

This topic has been closed for comments

1 reply

Userlevel 5
Badge +1

Merhabalar Ece hanım,

Kaspersky zararlıyı tespit edip silememe nedenini resimde sağ altta açıklama kısmında görebilirsiniz.

CD/DVD vb. gibi materyaller RW özelliği bulunmuyorsa içeriğinden bir şey çıkartılıp eklenemez. Bu yüzden, yazma ve silme özelliği bulunmayan bu materyaller içerisinde kendiniz de okuma haricinde bir işlem yapamayacağınız için kullandığınız AV de aynı şekilde bir işlem yapamaz.

Bunun yazılımla değil teknolojik kısıtlama ile bir alakası vardır. CD-R, CD-RW farkını öğrenirseniz anlayabilirsiniz.

Şunu belirtebilirim. Kullandığınız AV, okuma özelliği ile tespit etse de içinde bulunan zararlıyı çalıştırdığınızda bulaşma özellikli bir zararlı ise bunu sisteme geçmeden engelleyecektir. Bunun için bir kuşkunuz olmasın.

 

Bunun dışında yapabileceğiniz şey, CD gibi tarihi geçmiş teknolojiler yerine USB bellek içerisine gerekli dosyalarınızı yedeklerseniz buradan zararlı bulaşmalarına karşı AV’ler işlem yapabilir olduğundan kalıcı bir zararlı içlerinde bırakmazlar.

Bunun da bir dezavantaj yanı CD’ler gibi sadece okuma değil yazma ve silme yetkisine de sahip olduklarından zararlı bulunan bir sisteme taktığınızda içerisine otomatik zararlı bulaşabilir. Sizin sistemde AV kullandığınız takdirde tanımlanmış bir zararlı ise yine bir sorun çekmezsiniz çünkü AV sizi ondan da koruyup içeriği bu sefer yazma ve silme yetkileri olduğundan otomatik silecektir.

 

Geçmiş olsun iyi günler dilerim :)